HashTag Nasıl Kullanılır

hashtag nedir

# HASHTAG NASIL KULLANILIR

Evet Sevgili Twitter kullanıcısı… Bir önceki #HashTag Nedir konulu yazımızda anlattığmız #HashTag Twitter de ne işe yara ve Nasıl kullanılır konusuna değineceğiz.

#Daha önce bahsettiğimiz gibi #HashTag herhangi bir konuda, bir cümlede ya da bir kelimede yoğunlaşan konuşmaları yakalamak için kullanılır. Nasıl ki Google de bir arama yaptığımızda arama yaptığımız kelime ile ilgili sonuöar sıralanıyorsa Twitter içinde yapmış olduğumuz aramaların başına da # işareti eklediğimiz de kesin ve alakalı sonuçlar elde edebiliyoruz.

Peki biz bu #HashTag denilen olayı nasıl kullanabiliriz. Bunu bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki Twitter Ana Sayfa da iken sol tarafta bulunan menüye baktığımızda aşağıdaki resimde gördüğümüz gibi başında # işareti yer alan kelime ya da cümleler göreceğiz. Bu o an da Twitter de Trend olan ve çok konuşulan konuların içinde Türkiye de en çok bahsedilenleri göstermektedir.

HASHTAG
HASHTAG

 

Eğer yukarıda ki resimde görülen Günün çok konuşulanları ilginizi çekmişse sizde klavyenizden alt+3 tuşlarına basarak # işareti ile listeye girmiş bir kelimeyi yazarak o konuda ki görüşlerinizi dile getirebilirsiniz. Mesela ŞURAYA tıkladığınızda karşınıza #EyAllahım hastag’inı içeren Tweetler çıkacaktır.  Eğer sizde bir Hashtag oluşturmak isterseniz benzer bir sloganın başına #işareti ile Tweet attığınızda bu Tweetinizi okuyan kişiler benzer içerikte kendi düşüncelerini Hastagınızı kullanarak yazdıklarında sizinde Haahtagınız Twitter Trendlerine girebilir.

 

Şimdi herkesin en ço merak ettiği sorulardan birisini cevaplayalım… Peki bir HasTag’ın ne zaman nasıl ve kim tarafından ortaya atıldığını ve kaç kez tekrarlandığını nasıl öğreniriz. İşte bunun cevabı ŞURADA…!  Sayfa açıldığında karşınıza çıkan ekrandan Hashtag ve Hashtag tarihini yazarak Analiz yap butonuna tıkladığınızda Hashtag ne zaman ilk olarak kim tarafından yazılmış ve kaç kez tekrarlanmış gibi sonuçlara ulaşabiliyorsunuz.

Hashtag Nedir?

Twitter güncel olarak yaşantımıza girmeye başladıysa artık Twitter da kullanılan bazı deyimleri de öğrenme zamanı gelmiş demektir. İşte Twitter deyimlerinden birisi olan HASHTAG‘ı anlatacğımız konumuz. Umarız bilgilendirici olur… :)

(Hashtag) kullanıcıların mesajları kategorize etmesini sağlayan bir semboldür ya da “tüm bu mesajlar aynı olaya/kişiye/yere aittir” demenin pratik bir yoludur.

# ile kategorize edilmiş mesajları görmek için http://search.twitter.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca http://hashtag.org/ adresinde en popüler hashtag’leri de bulabilirsiniz.

Twitter da sıkça gördüğümüz ve başlangıçta pek anlam vermediğimiz # işareti ile başlayan Hashtag’ın kullanım amacı ogün çok konuşulan bir kelime, deyim ya da cümlenin Twitter da TRend olması için kullanılır.  Kısacası bu işaret ile başlayan kelime yada cümlelerin Twitter arama kutusuna azıldığında daha çabuk bulunmasını ve bunu kullanan kişileri, alakalı Tweetleri önümüze sermeye yarar. Aynı konuda söyleyecek sözü olanları buluşturma ve gündemi belirleme işareti de diyebiliriz. Bu # işaret ile başlayan HashTag Twitter da hergün kullanım yoğunluğuna göre Ülkeler ya da Global olarak dünya da çok konuşulan Trendleri belirlemektedir.

Twitter kullanıcıları için organize olmanın, benzer istek ve temennilerde buluşmanın bir yolu olan #HashTah ile herhangi bir organizasyon konusunda bilgilere ulaşabilir, konuşulan mevzuları öğrenebilir ve sizde yorumunuzu aynı konu üzerinde konuşan kullanıcılara ulaştırabilirsiniz.

Bugün yaklaşık 7 milyon Twitter kullanıcısının bulunduğu ülkemizde bütün kullanıcıları aynı anda Takip etmek olanaksızdır. Ancak # işareti ile başlayan ve ilgil alanınıza giren bir Hashtag’ı kullanarak birçok kişinin o konu üzerinde ki fikirlerini, sözlerini, düşüncelerini öğrenebilir, ilginizi çeken kullanıcıları takip etmeye başlayabilirsiniz.

Bu işareti kullandığınız zaman yaptığınız Twitter içi aramalarda çok farklı sonuçlara ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz. HashTag işaretini istediğiniz kadar kelimede kullanabilir ve o Tweetinizi okuyan kişi otomatik olarak arama ile linklenen kelimeye tıkladığında aynı konudan bahseden kişilerin Tweet sonuçlarına ulaşılabilir.

 

HASHTAG NASIL KULLANILIR..?

Takipçi Arttırma Hileleri 2

Twitter Takipçi Arttırma hileleri konusunda yardım alabileceğimiz sitelerden birisi olan Justunfollow.com sitesini inceleyelim.
JUSTUNFOLLOW sitesi;
Senin takip ettiklerin arasında seni takip etmeyenleri bulma
Justunfollow.com sitesine girdikten sonra NonFollowers sekmesine tıklıyorsunuz. Size 10 saniyede tüm listeyi aşağıdaki gibi döküyor. Sonra İmacros işlemini uygulayıp hepsini unfollow ediyorsunuz. Bu sayede limitiniz yükseliyor.
twitter takipçi arttırma hileleri
twitter takipçi arttırma hileleri

Aktif olmayan ( 1 ay, 3 ay ve 6 ay )twitter’da ileti atmamış pasif takip ettiğiniz twitter kullanıcılarını unfollow etme

Bu da aynı mantık.  İnactive following sekmesine tıkladıktan sonra süreyi seçip listeletiyorsunuz. Sonra İmacros ile 1 kez kayıt ettikten sonra sürekli playa basarak 3 dakikada listenizi temizliyorsunuz.

Who Unfollowed Me (Takipçi listemde beni takip edip, sonra unfollow edenleri listeleme)

Whos Unfollowd Me sekmesine tıklıyorsunuz. Size tüm kullanıcılarınızı listeliyor. Siz de listelenen kişileri unfollow ediyorsunz.

En sevdiğim özellik: Copy Followers (Birisinin Twitter takipçi listesini kopyalama özelliği)

Copy Followers sekmesine tıklıyorsunuz. Hedef kullanıcı olarak HasanAlparslan yazıyorsunuz. Sonra ercanataytr hesabının tüm twitter takipçi listesini çıkarıyorsunuz. Sonra İmacros ile 1 kez işlemi kayıt ediyorsunuz. Sonra bu işlemi defalarca tekrar edebiliyorsunuz. 100 takipçiyi 10 saniyede takip ediyor. Bu da 1mbit düşük bağlantı ile..

——————————————–

Toplu Favori Ekleme

Bu özelliği kullanmak için twitterda en sevdiğiniz bir trend topic listesine girip İmacros’un kayıdını açıp sadece favori ekleme linklerine tıklayarak kayıt açıyorsunuz. Sonra play butonuna basarak toplu favoriyi hızlıca ekliyorsunuz.

Toplu ReTweet Etme

Bunu önermiyorum. Çünkü duvarınız kirlenecek. Unfollow / Ban yiyebilirsiniz. İlla yapmak istiyorsanız aynı şekilde yapabilirsiniz.

——————————————–

*Başka bir Twitter hesabın iletilerini duvarıma otomatik gönderme işlemi

www.dlvr.it sitesi rss besleme akışlarını sosyal hesaplara atan bir araç. İşte biz bu aracı iletilerini beğendiğimiz 1 twitter hesabın akışlarını duvarımıza otomatik göndererek yararlanacağız. Bunun için bilmemiz gereken 3 şey var. 1 siteye kayıt olma, bir twitter hesabın rss akışı nasıl alınır ve istemediğimiz twit kelimelerini filtreleme.

Twitter RSS akışı listeleme linki

http://search.twitter.com/search.atom?q=hasanalparslan

Evet ercanataytr yazan yere iletilerini çekeceğimiz twitter hesabının kullanıcı adını yazıyoruz. Sonra www.dlvr.it sitesine kayıt oluyoruz. Kayıt olduktan sonra bize akış linkini yazmamızı isteyecektir. oraya bu linki kopyalıyoruz.

Sırasıyla işlemler;

 1. Siteye kayıt oluyoruz. Epostamıza gelen aktivasyon linkine tıklıyoruz.
 2. Enter your blog or feed URL:  ekranında yukarıdaki url’yi yazıyoruz. Next butonuna tıklıyoruz. Sağ taraftan Twitter ikonuna tıklayıp doğrulama izini veriyoruz.
 3. Sources sol taraftaki pencerede mause ile Twitter search yazısının üzerine gelip hemen yanındaki anahtar sekmesine tıklıyoruz.
 4. Karşımıza çıkan Source Editor penceresinden İtem Text sekmesine tıklıyoruz.
 5. Aşağıdaki kutucuk olan yerlerde replace yazan yeri remove seçip @ercanataytr: yazısını yazıyoruz. Çünkü otomatik iletilerde iletinin başında bu yazı yazıyor. Bu yazıyı bu şekilde kaldırmış olacağız. Eğer bu twitter kullanıcısı sık sık bir reklam kelimesi yazıyorsa onları da alt alta yazabilirsiniz. Diğer özellikleri de kurcalayarak öğrenebilirsiniz.

Bu sayede otomatik iletileri atabileceksiniz. Ama günlük limitinizi aşmayın.

 

Diğer  TAKİPÇİ ARTTIRMA HİLELERİ yazılarımıza gözatın…

Takipçi Arttırma Hileleri

Twitter, son dönemin en popüler Sosyla Medya araçlarından birisi olup, özellikle gençler arasında hızla yükselen bir Trende sahip ve Twitter kullanıcılarının en çok istediği şeylerin başında Takipçi edinmek geliyor.

Twitter de Takipçi edinme isteğinin birçok nedeni olmakla birlikte, kişisel, kurumsal ya da markalar açısından gittikçe artan bir öneme sahip olan Twitter da Takipçi Arttırma hilelerini Takipçi edinme yollarını anlatacağız sizlere…

Bu anlamda aşağıda belirtilen sayısız yöntemleri akıcı bir dille sizlere anlatacağım. Hem kitleleri etkili bir şekilde kullanacaksınız. Hem de daha çok kitleye ulaştığınız için popüler olacak, iletilerinizi her gün daha çok insan okuyacaktır.

Giriş

Twitter’ın kendine has belirli kuralları mevcut. Bunlar kullanıcı sözleşmesinde belirtmesine karşın uygulamadan göremiyorsunuz. Bunların başında bazı yaptığınız işlemlere limit koyması. Örneğin günlük takipçi takip etme limiti (12 saat sonra kalkıyor) , atmış olduğunuz aşırı tweet limiti (5 saat sonra kalkıyor), tweetleri favori listenize ekleme ve retweet limiti, DM limiti gibi sayısız limitler var.

Çok önemli: Limitleri hatırlama;

 1. 1 twitter kullanıcısına 2000′e kadar takipçi hakkı tanınır. Eğer takipçi listesi 2000′den çoksa takip edildiği kadar takip etme hakkı tanınır. Örneğin 50.000 takipçiniz varsa 50.000 takip etme hakkı kazanırsınız.
 2. 1 günde 12 saat arayla 2 kez takip etme limitiniz olur. Her bir limit 900 takip etme limitidir.

 

Twitter Takipçi Arttırma Hileleri (Yöntemleri)

Sistem gereksinimleri:

 1. Firefox (Chrome’da olur ama Firefox bu iş için daha iyi)
 2. İmacros eklentisi => Firefox kurduktan sonra İmacros eklentisini kuracağız. (Chrome sürümü burada) – İmacros nedir diye sorarsanız internet tarayıcınızda yaptığınız işlemleri kayıt edip sonra tarayıcınızın sizin yerine çok hızlı bir şekilde yapmasına yarayan programlanabilir eklentidir.
 3. Paranız varsa JustUnFollow.com’dan bir adet Pro Account, Yoksa sadece Firefox’da olur. Bu site sizi takip etmeyenleri, aktif olmayan takipçilerinizi, kimlerin unfollow ettiğini tonca özellikler barındırıyor.
Yukarıdaki Firefox’umuzu kurduktan sonra İmacros eklentisini de üstüne kuruyoruz. Adres çubuğumuzun hemen yanına İmacros eklentisi çıkıyor.

İşlemi uygulamadan önce Twitter’da takipçi kazanmanın püf noktalarını kısa başlıklarla anlatacağım;

 • Trend Topic dediğimiz alandaki #TakipedenlerTakipEdilir , #TakibinİyisiBurada #takibetakip #Takip #takipbaslasingelmeyenkalmasin #takipciarttir #takipcibul #fenerbahcelilerbirbirinitakipeder gibi sayısız başlıklar trend oluyor. Önemli olan bu başlıkların trend olmadan önce takip edilmesi değil, trend olduğu anda size anlatacağım işlemleri yapmanızdır.
 • Her #TakipedenlerTakipEdilir trend topic açılmışsa, sizde bunu görmüşseniz yapacağınız tek şey o trend topice tıklayıp, Top listedeki twitter kullanıcılarının takipçilerini takip etmektir. Bu sayede anlık aktif sirkülasyondan faydalanarak 5 saniyede 1 takipçi kazanacaksınız.
 • #TakipedenlerTakipEdilir topici açılmışsa, kesinlikle 1 twitter hesabının kullanıcı listesini takip etmeyin.
 • #TakipedenlerTakipEdilir topici açılmışsa, en az 15 tane bu iletiyi atan twitter kullanıcısının tweeti popülerdir. Popüler oluşunu twitter’a tıkladığınızda retweet sayısına göre bakabilirsiniz. 150 ise bu aktif sirkülasyona sahip bir ileti olduğunu anlayabilirsiniz. İşte örneğin @Hasanalparslan twitter hesabının twitter takipçi listesine girerek bu twitter takipçisinin tek mause tuşu ile 100 takipçisini aynı anda takip edeceksiniz.

Kısaca mantık şu; takip ettikçe karşı tarafın akıllı telefonuna, epostasına ve twitter’ına bildirim gidiyor. O da sizi takip ediyor.

Ben JustUnfollow.com sitesini kullanıyorum. Twitter ile görüntüsü aynıdır. İlk önce Firefox’umuzu açıyoruz ve İmacros kuruyoruz. Sonra tarayıcımızın sol tarafına İmacros ekranını adres çubuğumuzun yanındaki ikona tıklarak açıyoruz.

 

Twitter Takipçi Arttırma Hilesi
Twitter Takipçi Arttırma Hilesi

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere JustUnfollow penceresi mevcut. Siz bu site yerine herhangi birisinin Twitter takipçi listesini açın. Kısaca takip et butonlarını görün ,Justunfollow sitesini kullanacaksanız Click mode butonuna tıklayıp X ve Y koordinatlarını seçin. Bu tarayıcınızdaki mause koordinatlarına göre tıklamaları kayıt etmek demektir.

Ama Firefox kullanacağımız için bize şu anlık “Select best click auto” seçeneği yeterlidir. Bu seçenek takip et yazısını kayıt ediyor.

Sırasıyla;

 1.  Örneğin https://twitter.com/#!/hasanalparslan/followers kullanıcısının takipçi listesine giriyoruz.
 2. İmacros rec butonuna tıklıyoruz.
 3. Sonra follow veya takip et butonlarına sayfa bitene kadar tıklıyoruz.
 4. Stop butonuna basıyoruz. İşlemlerimizi kayıt ettiğini sol taraftaki pencerede göreceksiniz.
 5. Şimdi sayfanın sonuna geldiğiniz için geri kalanını yüklemek için biraz bekliyorsunuz. Bana sorarsanız takip etmeden önce takipçi listesini olabildiğince sayfayı aşağı çekerek açın. Bu sayede imacros işlemini daha hızlı yapabilirsiniz.
 6. Şimdi kayıdımız gerçekleşti. Başka bir kullanıcı seçiyoruz. O twitter hesabını açıyoruz. Aynı şekilde tüm twitter takipçi listesini sıralatıyoruz.
 7. Sol pencerede bulunan current.im yazısının üzerine 1 kez tıklıyoruz, “Edit Macro” tıklayıp;  URL GOTO=https://twitter.com/#!/HasanAlparslan/followers  örneğin yukarıdaki HasanAlparslan yazısının yerine başka twitter hesabının kullanıcı adını yazıyoruz.  Örneğin veteknoloji  yazıp kayıt ettikten sonra play butonuna bastığımızda o da ne! 30 saniyede 100 takipçiyi otomatik kayıt ettiğini göreceksiniz. Justunfollow sitesinde bu 9 saniyede yapılıyor.
Peki yöntemi öğrendik; pratikte nasıl uygulanır?
 1. Taraftarların birbirinitakipetme hashtagları (trend topic etiketleri) çıktığında;
 2. Normal takip etme etiketlerinde;
 3. Birbirinitakipedenlerin etiketleri;
 4. Çok takipçi sayısına sakip twitter hesapların son twitter takipçi listesine
 5. Gençlerde, kanı kaynayan tüm insanlara uygulayabilirsiniz.

Ancak bu sistem Bilgisayar ve uygulamalar konusunda Uzman kişiler için geçerlidir. Bu sistemi uygulayabilmek için ileri düzeyde sistem bilgisi olması gerekir. Gerektiğinde yukarıda anlatılanlar geri alamayacak ve sistemdeki hataları düzeltemeyecekseniz lütfen hiç başlamayınız. Orta düzey kullanıcılar için Twitter Takipçi arttırma hilelerini görmek için aşağıdaki linke tıklayarak diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

 

DİĞER HİLELERİ GÖRMEK İÇİN TWİTTER TAKİPÇİ ARTTIRMA HİLELERİ KONULU YAZILARIMIZI İNCELEYİNİZ.

 

KARŞILIKLI  TAKİP İÇİN AŞAĞIDAKİ YORUM KISMINA TWİTTER LİNKİNİZİ YAPIŞTIRARAK #TAKİPEDENİTAKİPEDERİM YAZIN :)